PSEUDOTVŮRCI VELICE PILNĚ PŘIPRAVUJÍ PLNOST NEGATIVNÍHO STAVU

Orangutani na Borneu vymírají. Kvůli Evropské unii




Potápějící se ostrov - daň za oteplování

10.09.2007

Praha/Borneo - Palmový olej, který v Evropské unii slouží k výrobě bionafty, způsobuje ekologickou katastrofu na opačném konci světa v jihovýchodní Asii: reálně ohrožuje existenci orangutana na Borneu. Upozornila na to česká pobočka Greenpeace.

Aby na Bornesu mohly vzniknout plantáže olejových palem, musí se vykácet rozsáhlá území původních pralesů, který je domovem tohoto lidoopa. "Výroba palmového oleje vyváženého do Evropské unie vážně ohrožuje orangutana na Borneu. Území, na němž může žít, se prudce změnšuje," varovali Greenpeace.

Bionafta má Evropské unii pomoci snížit závislost na dovozu ropy a současně omezit emise skleníkových plynů. Z palmového oleje se ovšem vyrábí další tisíce potravinářských a drogistických výrobků, například čokoláda, margarín, mýdlo či šampony. Jen do Velké Británie se doveze bezmála milion tun palmového oleje ročně. Také Česko je významným dovozcem palmového oleje.

Zmizelo už 90 procent pralesa

Nedávný výzkum britského vědce Michaela Bruforda z univerzity v Cardiffu potvrdil, že úbytek orangutanů souvisí s masivním kácením pralesů. "Neočekávali jsme, že se ukáže, že úbytek populace začal poměrně nedávno - přibližně před dvěma sty lety," citovala profesora biologie BBC.

Před dvěma sty lety se Borneo stalo součástí Britského impéria a v oblasti začalo masivní odlesňování. Michael Bruford se ve svém výzkumu, který publikoval odborný časopis Plos Biology, zaměřil na genetický profil respektive genetickou rozmanitost lidoopů.

Výsledky studie vědce překvapily. "Údaje o genetické rozmanitosti prokazují, že orangutanů ubývá," řekl podle BBC Bruford.

OSN před dvěma roky odhadla početní stav orangutanů na 45 tisíc. Mezinárodní ekologická organizace Přátelé Země následně varovala, že při současném tempu odlesňování orangutani vyhynou do dvanácti let. Na ostrovech Borneo a Sumatra už bylo vykáceno na devadesát procent pralesů.

Přibývá skleníkových plynů

Greenpeace upozornili na další negativní dopad masivního kácení pralesů na Borneu - zvýšené produkci skleníkových plynů.

"Země se kvůli odlesňování stala třetím největším producentem skleníkových plynů - hned za USA a Čínou. Při odlesňování se totiž uvolňuje snad ještě více osidu uhličitého než při spalování nafty," uvedli Greenpeace.

"Výroba biopaliv z palmového oleje, která se uskutečňuje za cenu ničení domova orangutanů, je tedy výrazně škodlivá a v žádném případě ekologická," dodali Greenpeace.

Také Češi přispívají ke kácení pralesů

Na likvidaci tropických pralesů se podílejí také Češi. Třeba tím, že pijí kávu nebo jí smažené brambůrky, které se připravují na palmovém oleji - vypěstovaném na plantážích, kde před tím rostl prales.

České ekologické organizace v obsáhlé studii, v níž popisovali vliv české spotřeby na ekologickou stopu v různých částech světa, napsali, že jen Indonésie přišla kvůli odlesňování o dva miliony hektarů pralesa.

V této zemi, která zabírá jen 1,3 procenta zemské souše, se přitom vyskytuje deset procent všech známých druhů kvetoucích rostlin, sedmnáct procent ptáků, šestnáct procent plazů a obojživelníků a dvanáct procent savců.

"Právě pěstování palmy olejné patří mezi nejdůležitější příčiny rapidního odlesňování v jihovýchodní Asii. Asi polovina plantáží vzniká na úkor lesů," píše se v ekologické studii. Plantáže přitom běžně vznikají i na soukromých pozemcích a jejich původní majitelé jsou vyhnáni.

 

7000 stran textů a 5000 obrázků o Vesmírných lidech Sil Světla najdete zde:

vesmirni-lide.cz vesmirnilide.cz andele-svetla.cz andelesvetla.cz
universe-people.cz anjeli-neba.sk anjeli-svetla.sk universe-people.com
cosmic-people.com angels-light.org angels-heaven.org ashtar-sheran.org
himmels-engel.de angeles-luz.es angely-sveta.ru anges-lumiere.fr
angelo-luce.it anioly-nieba.pl feny-angyalai.hu anjos-ceu.eu
angeli-raja.eu